Jubileusz 100-lecia szkoły

Dzwoń po pomoc

ZSCKR Sędziejowice

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Władysława Grabskiego

w Sędziejowicach

Nasi partnerzy

Nasze sukcesy

Projekty i staże europejskie

Kursy kwalifikacyjne

20 grudnia 2022

Bożonarodzeniowa tradycja jasełek w naszej szkole

Święta Bożego Narodzenia zawierają w sobie wszystko to, co kochamy najbardziej – bliskość przyjaciół, radosny nastrój, dreszczyk emocji przy zaglądaniu pod choinkę w poszukiwaniu prezentów. Święta te to czas, kiedy dzielimy się nie tylko opłatkiem, ale przede wszystkim radością i tym, co najlepsze w człowieku.
Aby podkreślić wyjątkowy charakter świąt, uczniowie naszej szkoły 19 grudnia zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe.
Młodzież, zgodnie z tradycją, ale w sposób w nowatorski uczciła narodziny Chrystusa – mogliśmy podziwiać umiejętności artystyczne, aktorskie, wokalne oraz taneczne.


Świąteczny nastrój dodatkowo podkreśliła scenografia oraz świąteczne dekoracje, przygotowane w ramach konkursu na „Najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową”, a także stoły wigilijne udekorowane przez uczniów z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w ramach konkursu na „Najpiękniejszy stół wigilijny”.

Tradycyjnie podczas Jasełek Bożonarodzeniowych Pani Dyrektor, Beata Magdziak złożyła życzenia nauczycielom, uczniom oraz całej społeczności szkolnej – życzenia zdrowia, nadziei, ciepła i radości.

 

"Bożonarodzeniowa tradycja jasełek głównie kojarzy nam się z przedstawieniami w roli dzieci, gdzie odgrywane są scenki z dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Zwykle występom towarzyszą piękne pieśni religijne, efektowne stroje i, często, żywe zwierzęta. Skąd jednak jasełka przybyły do Polski, jaka jest ich historia i jak przygotować własne widowisko?

Nazwa spektaklów wzięła się od staropolskiego słowa "jasło" oznaczającego żłób małego Jezusa. Jak mówi wiele źródeł, pierwsze przedstawienie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa stworzył święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku we Włoszech. Widowiska jasełek w Polsce po raz pierwszy miały miejsce na przełomie XIV i XV wieku. Wówczas jasełka przedstawiane były z udziałem figur, które następnie zastąpiono marionetkami i kukiełkami. Z upływem czasu i wkroczeniem do Polski czasów średniowiecza, tradycję jasełek przedstawiano w formie teatralnej, z udziałem prawdziwych aktorów. Zwyczaj wystawiania jasełek początkowo miał miejsce tylko w kościołach. Warto wspomnieć, że scenariusz przedstawienia zawierał zarówno biblijne wydarzenia, jak i nawiązywał do codziennych zwyczajów ludzi. Tak pozostało do dzisiaj.

Ciekawostka: W 1736 roku polscy biskupi zakazali wystawiania jasełek w kościołach, twierdząc, że sceny w przedstawieniach i reakcje publiczności są niestosowne. Od czasu wydania zakazu jasełka w świątyniach wyrażane są szopką."

Źródło: https://www.emkielce.pl/ciekawostki/czym-sa-jaselka-wszystko-o-tradycji-jaselek

Elektroniczna skrzynka podawcza ZSR Sędziejowice
BiP ZSR Sędziejowice
Nasze Miasto ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Youtube ZSR Sędziejowice

© Copyright Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach