Ośrodek Hodowli Zarodowej Dębołęka
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Jubileusz 100-lecia szkoły

Dzwoń po pomoc

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
ZSCKR Sędziejowice

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Władysława Grabskiego

w Sędziejowicach

Nasi partnerzy

Nasze sukcesy

Kursy kwalifikacyjne

30 maja 2025

Kurs kelnerski dla naszych uczniów

W dniach 29 i 30 maja w odbywa się kurs kelnerski (stopień podstawowy i zaawansowany). Kurs jest prowadzony przez patrona naszych klas gastronomicznych, właściciela firmy JAKIMOWICZ HoReCa Academy Pana Jana Jakimowicza. W tym roku ze szkolenia skorzystają uczniowie innych kierunków szkoły.
Będą to: Technikum Weterynaryjne, Technikum Architektury Krajobrazu i Technikum Rolnicze. Ukończony kurs daje dodatkowe uprawnienia, co obecnie jest bardzo cenne na rynku pracy. W imieniu Dyrektora szkoły, Pana Jana Jakimowicza, przywitała Pani Wioletta Zięterska.
 
Kurs kelnerski to świetna opcja dla każdego, kto chce zdobyć umiejętności niezbędne do pracy w gastronomii – od eleganckich restauracji, przez kawiarnie, aż po obsługę imprez. To nie tylko nauka noszenia tac i przyjmowania zamówień, ale kompleksowe szkolenie, które otwiera drzwi do kariery w branży.

Kurs kelnerski to świetna opcja dla każdego, kto chce zdobyć umiejętności niezbędne do pracy w gastronomii – od eleganckich restauracji, przez kawiarnie, aż po obsługę imprez. To nie tylko nauka noszenia tac i przyjmowania zamówień, ale kompleksowe szkolenie, które otwiera drzwi do kariery w branży.

Co obejmuje kurs kelnerski?

Standardowy kurs kelnerski obejmuje szeroki zakres tematów, które przygotowują uczestnika do profesjonalnej obsługi gości. Oto kluczowe elementy:

  • Zasady obsługi klienta: Nauka savoir-vivre’u przy stole, budowania relacji z gościem, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i reklamacjami. Ważny jest tu nie tylko profesjonalizm, ale także empatia i umiejętność stworzenia przyjemnej atmosfery.
  • Techniki serwowania: Od prawidłowego nakrywania stołów, przez serwowanie dań i napojów (w tym wina i alkoholi), po zasady debarasowania (sprzątania ze stołu). Uczestnicy uczą się też o różnych rodzajach serwisu (np. angielski, francuski, rosyjski).
  • Znajomość menu: Zrozumienie składników dań, metod przygotowania, a także umiejętność doradzania gościom w wyborze potraw i win. Często obejmuje to podstawy sommelierskie.
  • Higiena i bezpieczeństwo pracy: Niezwykle ważne w gastronomii, obejmuje zasady HACCP, przechowywania żywności i dbania o czystość miejsca pracy.
  • Obsługa sprzętu: Nauka obsługi ekspresów do kawy, systemów kasowych, terminali płatniczych i innych urządzeń używanych w gastronomii.
  • Organizacja pracy: Planowanie, zarządzanie czasem, praca w zespole i komunikacja z kuchnią.
  •  

Dla kogo jest kurs kelnerski?

Kurs kelnerski jest idealny dla:

  • Osób bez doświadczenia: Stanowi solidną podstawę dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z gastronomią.
  • Początkujących kelnerów: Pomaga usystematyzować wiedzę i podnieść kwalifikacje.
  • Studentów i uczniów: To świetny sposób na zdobycie dodatkowej pracy, która często oferuje elastyczne godziny.
  • Osób szukających zmiany zawodu: Branża gastronomiczna jest dynamiczna i oferuje wiele możliwości rozwoju.
  • Cateringowców i organizatorów imprez: Wiedza z kursu jest nieoceniona przy obsłudze większych wydarzeń.
Elektroniczna skrzynka podawcza ZSR Sędziejowice
BiP ZSR Sędziejowice
Nasze Miasto ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Youtube ZSR Sędziejowice

© Copyright Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach