Jubileusz 100-lecia szkoły

Dzwoń po pomoc

ZSCKR Sędziejowice

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Władysława Grabskiego

w Sędziejowicach

Nasi partnerzy

Nasze sukcesy

Projekty i staże europejskie

Kursy kwalifikacyjne

24 września 2023

Mistrzostwa Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny

22 września w naszej szkole odbyły się eliminacje strefowe III Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny. Mieliśmy przyjemność być po raz pierwszy gospodarzami. Organizatorem głównym zawodów jest Polski Związek Przeciągania Liny.
Każdy uczestnik dał z siebie wszystko, prezentując siłę i determinacje. To była prawdziwa dawka emocji, prawdziwa sportowa walka. Jest moc, jest siła!

Przeciąganie liny to dyscyplina sprawdzająca nie tylko siłę. Polega na starciu dwóch drużyn, przy czym łączna waga zawodników danej drużyny musi się mieścić w limicie ustalonym dla danej kategorii wagowej. Drużyny przeciągają linę, która na środku oznaczona jest linią środkową, a także dwoma liniami znajdującymi się cztery metry od linii środkowej. Podczas rozpoczęcia przeciągania środek liny musi znajdować się nad środkową linią podłoża. Przeciąganie liny kończy się, gdy znacznik na linie najbliżej zawodnika drużyny przeciwnej przekroczy środkową linię podłoża albo któryś zawodnik popełni faul (usiądzie lub przewróci się).
Przeciąganie liny to nie tylko sport siłowy, ale też techniczny. Zawodnicy muszą trzymać linę w odpowiedni sposób, a lina znajdować się między tułowiem a ramieniem. Zawodnik znajdujący się na końcu liny musi być usytuowany tak, żeby lina przechodziła z boku ciała, przekątnie przez plecy i przez drugie ramię, a koniec powinien zwisać luźno. Zawodnicy nie mogą obniżać łokci poniżej kolan, ponieważ jest to faul.
Przeciąganie liny było znane już w starożytnym Egipcie, Grecji i Chinach, a w Europie Zachodniej dyscyplina przeciągania liny znany była około 1000 roku. W XVI i XVII wieku przeciąganie liny upowszechniło się we Francji oraz Wielkiej Brytanii. W kolejnych wiekach przeciąganie liny stało się tak popularne, że w 1900 roku zarządzono, iż stanie się jedną z konkurencji na igrzyskach olimpijskich. Dwukrotnie (w 1912 i 1920 roku) przeciąganie liny stanowiło oddzielną dyscyplinę olimpijską. Mimo że w 1920 roku przeciąganie liny przestało być rozgrywane na igrzyskach olimpijskich, to nie przestało cieszyć się popularnością, zaczęły powstawać liczne związki i Międzynarodowa Federacja Przeciągania Liny. Obecnie ta dyscyplina jest chętnie oglądana na dorocznych zawodach World Games.

 

Elektroniczna skrzynka podawcza ZSR Sędziejowice
BiP ZSR Sędziejowice
Nasze Miasto ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Youtube ZSR Sędziejowice

© Copyright Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach