Jubileusz 100-lecia szkoły

Dzwoń po pomoc

ZSCKR Sędziejowice

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Władysława Grabskiego

w Sędziejowicach

Nasi partnerzy

Nasze sukcesy

Projekty i staże europejskie

Kursy kwalifikacyjne

11 listopada 2021

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie całych pokoleń Polaków.
Po 123 latach niewoli, 146 latach od pierwszego zaboru i po dziesiątkach lat rusyfikacji i germanizacji, Polska odzyskała niepodległość i stała się wolna.

I dlatego 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień, w którym wielu z nas rozmyśla nad tym jak kiedyś nasi przodkowie walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny ale też pracowali by resztki polskości zachować.
Niełatwo jest zdefiniować słowo "Ojczyzna", gdyż dla każdego może być czymś innym, zaś na pewno powinno trwać w sercu każdego Polaka i odgrywać ważną rolę. 
Ojczyzna to ziemia, na której naród przeżył swoją historię, ale także krajobraz, rodzinny dom, groby przodków, obyczaje, dzieciństwo, miejsce narodzin, jak również przywiązanie do języka. To również polskie krajobrazy Morza Bałtyckiego, piękne polskie góry i jeziora.
Ojczyzna to także wigilijny opłatek, kolędy, choinka, Częstochowa, Westerplatte, Grunwald, ale także klęski, okupacje, zabory, niemieckie obozy koncentracyjne.
Cieszmy się, że nasza Ojczyzna jest niepodległym krajem w zjednoczonej Europie, Europie bez granic. Pamiętajmy też, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze...

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.

Elektroniczna skrzynka podawcza ZSR Sędziejowice
BiP ZSR Sędziejowice
Nasze Miasto ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Youtube ZSR Sędziejowice

© Copyright Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach