Jubileusz 100-lecia szkoły

Dzwoń po pomoc

ZSCKR Sędziejowice

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Władysława Grabskiego

w Sędziejowicach

Nasi partnerzy

Nasze sukcesy

Projekty i staże europejskie

Kursy kwalifikacyjne

11 września 2013

Praktyki w brytyjskim Plymouth

Właśnie zakończyliśmy realizację projektu pt. „Agroturystyka pomysłem na rozwój wsi” w ramach programu Leonardo da Vinci. Miejscem stażu było Plymouth w Wielkiej Brytanii. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt umożliwił odbycie  4 tygodniowych praktyk w lipcu i sierpniu 2013 roku dla dwóch  6-osobowych grup uczniów Technikum Rolniczego i Technikum Agrobiznesu w wyniku czego uczniowie nabyli nowe umiejętności:

- poznali zasady organizowania, zakładania i prowadzenia gospodarstw agroturystycznych w zakresie ich funkcji: wytwórstwo produktów, które może nabyć turysta, wyżywienie oparte na produktach gospodarstwa i przetwórstwo

- planowali różne formy działalności turystycznej na obszarach wiejskich

- zapoznali się z podstawowymi technologiami uprawy roślin i ich pielęgnacji

- poznali zasady obsługi turystów z uwzględnieniem ich oczekiwań i np. niepełnosprawności.

- poznali zasady planowania i zakładania ogródków wypoczynkowych i warzywnych, oczek wodnych, i in.

- nabyli umiejętności doboru gatunków zwierząt, ich żywienia i pielęgnacji służących jako atrakcje turystyczne

- doskonalili umiejętności językowe i komunikacyjne

- sporządzali biznesplanu agrogospodarstwa

- wykonywali zabiegi uprawowe i obsługiwali sprzęt do uprawy

- wykonywali zabiegi pielęgnacyjne mające na celu walkę z chwastami, chorobami, szkodnikami – ze szczególnym uwzględnieniem metod ekologicznych i integrowanych

- zakładali ogródki warzywne, dokonywali przygotowań grządek warzywnych, dobierali nasiona do wysiewu i wiele innych.

Podróż do Plymouth nie była tylko podróżą,  by podnosić kwalifikacje i zdobywać nowe kompetencje zawodowe czy też uczyć się języka, ale przygodą pełną niezapomnianych miejsc. Plymouth jest uroczym miastem, uwielbialiśmy spędzać wieczory na Hoe, charakterystycznym klifie z pięknymi widokami na wysepki, lub spacerując promenadą na Barbian. To urocza przystań, która urzeka swą architekturą.  W gorące, słoneczne dni na Barbican wsiadaliśmy na łódeczkę i przeprawialiśmy się na Cawsand, przepiękne miasteczko w Kornwalii, gdzie można poleżeć na kamienistej plaży lub pójść na pyszna kawę i delektować się tym miejscem. Niezwykłą atrakcją była wyprawa do St Ives, gdzie mogliśmy podziwiać i spędzić czas nad oceanem. Błękitu tej wody, jej rajskiej głębi oraz obecności delfinów nie można zapomnieć. Plymouth obfituje w mnóstwo wydarzeń, byliśmy na Fireworks Festiwal, największy festiwal sztucznych ogni w Wielkiej Brytanii, smakowaliśmy angielskich specjałów na Flavour Fest, festiwalu pysznego jedzonka. W Plymouth znajduje się największe w Wielkiej Brytanii akwarium, National Marine Aquarium, które posiada zdumiewające bogactwo  podwodnych stworzeń. Oczywiście, to tylko namiastka przygody naszego życia.

 Podczas pobytu zdziwiła mnie panująca tam pogoda gdyż była bardzo zmienna. Zaskoczyła mnie praca ponieważ nie wiedziałam, że w tak wysokich chwastach może coś wyrosnąć. Panuje tam zupełnie inne otoczenie, wszystko wydaje się być bardziej kolorowe i weselsze. W pracy było widać, że wszyscy są dla siebie jak rodzina, pomagali sobie wzajemnie i martwili się o siebie. Rodzina, u której mieszkałam była bardzo miła i otwarta na moje potrzeby.

Ten staż nauczył mnie szlifowania moich umiejętności językowych a także zdyscyplinowania. Poznałam dużo ciekawych ludzi, a także zaaklimatyzowałam się w innej rodzinie. Nauczyłam się jak radzić sobie w innym kraju. Nauczyłam się dokładności i wytrwałości w pracy. Ten miesiąc w Anglii był dla mnie szkołą życia.

Beata Kuliberda - klasa II TA

Ten staż nauczył mnie, że warto się uczyć aby coś w życiu osiągnąć i móc dogadać się z obcokrajowcami. Nauczycłem się pracować w grupie oraz łatwiej nawiązywać kontakty. Staż pokazał mi, że nie warto bać się nowych wyzawań lecz trzeba im prostać by potem nie żałować, że czegoś się w życiu nie zrobiło. Staż nauczył mnie, że naprawdę warto wyjeżdżać za granicę by poznawać nowe miejsca i ludzi a nie siedzieć ciągle w jednym miejscu.

Dawid Chadrysiak - klasa IIITA)

W pochmurnej Anglii podobało mi się bardzo, trafiliśmy na piękną pogodę. Krajobraz Anglii różniący się od polskiego robił wrażenie. Plymouth to  piękne miasto z inną kulturą i wieloma zabytkami . Wszyscy są tam bardzo serdeczni  i zawsze uśmiechnięci. Ludzie obcy starali się nam pomagać jak tylko mogli. Angielskie społeczeństwo lubi się bawić.  W weekendy mieszkańcy, w każdej kategorii wiekowej bawią się w pubach i dyskotekach.   Jedzenie było smaczne, lecz zupełnie inne od polskiego. Kobieta u której mieszkałam pochodzi z Kenii pierwsze wrażenie było oszałamiające, ale okazała się sympatyczna i otwarta na nasze propozycje. Czułam się u Niej jak w domu.

Marlena Krawczyk - klasa II TA

Ten staż nauczył mnie że warto wyjeżdżać, przede wszystkim nie bać się wyjazdów za granicę  i brać udział w różnych projektach, bo może to być niepowtarzalna okazja do poznania innego kawałka świata. Można z tego wiele wywnioskować i zdobyć dużo doświadczenia, które przyda nam sie w przyszłości.

Małgorzata Kamieniak - klasa II TA

Elektroniczna skrzynka podawcza ZSR Sędziejowice
BiP ZSR Sędziejowice
Nasze Miasto ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Youtube ZSR Sędziejowice

© Copyright Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach