Jubileusz 100-lecia szkoły

Dzwoń po pomoc

ZSCKR Sędziejowice

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Władysława Grabskiego

w Sędziejowicach

Nasi partnerzy

Nasze sukcesy

Projekty i staże europejskie

Kursy kwalifikacyjne

02 listopada 2023

Szkolny turniej szachowy

31 października odbył się u nas Szkolny Turniej Szachowy, który zorganizował nauczyciel matematyki Pan prof. Dominik Bednarkiewicz.
W turnieju wzięło udział 16 zawodników i każdy z nich grał 8 rund w systemie szwajcarskim.
Obserwując trwający turniej dało się zauważyć, że mamy w naszej szkole bardzo wielu zdolnych szachistów, którzy z pasją rozwijają swoje umiejętności w najstarszej strategicznej grze świata.
Zwycięzcy turnieju będą reprezentować naszą szkołę podczas licealiady powiatowej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy a w szczególności zwycięzcom.
I - Błażej Chołody ( wygrał 7 z 8 rund i zremisował) kl.4TŻ
II- Dawid Grzanka kl. 4TŻ
III - Filip Dudek kl. 1PT
Brawa dla Was, zawodnicy!

 

Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha Chosrowa I Anoszirwana w latach 70-tych VI wieku naszej ery, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. Indyjska czaturanga została w Persji przekształcona w czatrang, a po opanowaniu tego kraju przez Arabów uległa kolejnym przemianom (przede wszystkim zrezygnowano z losowania poruszającej się figury za pomocą kostki). Kolejna ewolucja nastąpiła po pojawieniu się gry w Europie, nastąpiły wówczas zmiany najbardziej przypominające współczesną grę w szachy (zmieniono reguły gry, dopracowano zasady poruszania się bierek, pojawiły się dodatkowo roszada, mat, promocja itp.)

Pierwszy wielki międzynarodowy turniej rozegrano w 1851 w Londynie. W 1924 powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa i od tego roku rozgrywane są szachowe olimpiady. Od 1927 odbywają się mistrzostwa świata kobiet. W kolejnych latach pojawiły się mistrzostwa świata juniorów, studentów, w szachach korespondencyjnych, zaczęto organizować mistrzostwa kontynentów, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W 1929 odbyły się pierwsze drużynowe, a w 1926 pierwsze indywidualne mistrzostwa Polski w szachach. Indywidualne mistrzostwa rozegrano przed wojną w sumie 4 razy: w 1926 w Warszawie, w 1927 w Łodzi, w 1935 w Warszawie i w 1937 w Juracie. Na olimpiadzie szachowej w Hamburgu w roku 1930 polska drużyna zdobyła złoty medal.

Elektroniczna skrzynka podawcza ZSR Sędziejowice
BiP ZSR Sędziejowice
Nasze Miasto ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Youtube ZSR Sędziejowice

© Copyright Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach