Jubileusz 100-lecia szkoły

Dzwoń po pomoc

ZSCKR Sędziejowice

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Władysława Grabskiego

w Sędziejowicach

Nasi partnerzy

Nasze sukcesy

Projekty i staże europejskie

Kursy kwalifikacyjne

06 lutego 2023

Tydzień Rolnictwa Ekologicznego

Minął "Tydzień Rolnictwa Ekologicznego" w ZSCKR w Sędziejowicach, zostały nam tylko miłe wspomnienia i duża dawka wiedzy.

Inauguracji  I Tygodnia z Rolnictwem Ekologicznym w naszej szkole dokonał Łódzki Kurator Oświaty - Pan Waldemar Flajszer. Po prelekcji zastępcy kierownika  ARiMR, Pani Jolanty Urbaniak odbył się cykl inicjatyw szkolnych, takich jak wystawa roślin i zwierząt ekologicznych w opracowaniu Pani Doroty Augustajtys i Agnieszki Zimny.

Można było ponadto zapoznać się z dobrodziejstwami kącika aromatycznego, który został przygotowany przez Pana Jerzego Sowę.  Czarodziejskie aromaty z olejków eterycznych mogą sprawiać prawdziwe cuda, a jeśli kogoś zainspirowały Jego skarby mógł uczyć się do Mistrza i zapytać o tajniki.
 
Z kolei w konkursie na najbardziej pomysłowy przedmiot z recyklingu wytypowaliśmy najciekawsze prace - było to niezmiernie trudne, ponieważ wszystkie prezentowały się wspaniale. Dyplomy wręczali młodzieży: Pani Iwona Koperska - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego,  Dyrektor Delegatury KO w Sieradzu Pan Cezariusz Mostowski oraz Pani Wizytator Pani Barbara Kochanowska, Przewodniczący Rady Gminy Sędziejowice Pan Jarosław Bartczak, Komendant Gminny OSP w Sędziejowicach Dh Tomasz Mielczarek oraz Prezes ZG OSP Dh Krzysztof Domowicz.

Następne dni to kolejne atrakcje, gościliśmy między innymi przedstawicieli
Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Młodzież z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przeprowadziła warsztaty z przygotowywania, dekorowania i serwowania potraw.

Przy okazji trwania Tygodnia Rolnictwa Ekologicznego rozegrał się również w naszej szkole powiatowy etap XL Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Organizatorem był Związek Młodzieży Wiejskiej, a fundatorami nagród Gmina Sędziejowice i Ludowy Bank Spółdzielczy w Sędziejowicach. Dziesięcioro młodych osób, które dostały się do finału już wkrótce pojedzie do ZSCKR w Lututowie na finał wojewódzki.

Nawiązania do tradycji i "ekologii" w muzyce prezentował Pan Jerzy Sowa. Mogliśmy więc nie tylko poznać dawne instrumenty muzyczne, ale i posłuchać ich brzemienia, a także opowieści o nich. Była wiolonczela, lira korbowa, trąbka, skrzypce, róg, flet folkowy, okaryna, ligawa słowacka, dudy średniowieczne i klarnet.

Wykłady o ekologicznej hodowli pszczół poprowadził nasz specjalista, nauczyciel i właściciel pasieki Pan Jarosław Trzuskowski.

"Obraz wsi w literaturze polskiej". Pod takim hasłem w naszej Bibliotece Szkolnej odbył się Konkurs Recytatorski. Słuchając wybranych utworów, przenieśliśmy się w miejsce, gdzie "życie - pola - złotolite". W powietrzu można było poczuć zapach siana, mięty i kwiatów rosnących na łące.
Dodatkowo młodzież uczestniczyła w prelekcji dotyczącej  utworu Mikołaja Reja pt. „Żywot człowieka poczciwego”, w którym autor odwołuje się do znanego w literaturze motywu Arkadii. Przedstawia polską wieś i życie ziemianina, tworzy obraz sielskiej krainy.

Podsumowania Tygodnia Rolnictwa Ekologicznego dokonał Pan Piotr Polak - Poseł na Sejm RP oraz Pan Robert Szczepaniak - Zarząd Powiatu Łaskiego.

Elektroniczna skrzynka podawcza ZSR Sędziejowice
BiP ZSR Sędziejowice
Nasze Miasto ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Youtube ZSR Sędziejowice

© Copyright Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach