Jubileusz 100-lecia szkoły

Dzwoń po pomoc

ZSCKR Sędziejowice

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Władysława Grabskiego

w Sędziejowicach

Nasi partnerzy

Nasze sukcesy

Projekty i staże europejskie

Kursy kwalifikacyjne

06 września 2021

Uczestniczyliśmy w Dożynkach

5 września 2021 w Grabnie odbyły się Gminno-Parafialne Dożynki. Święto to zgromadziło nie tylko wielu mieszkańców gminy ale również ościennych powiatów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, a także zaproszeni goście. Tradycyjnie już inauguracją Dożynek była uroczysta, dziękczynna Msza Święta, która została odprawiona w kościele pw. Św. Magdaleny w Sędziejowicach. Następnie przemaszerował barwny korowód dożynkowy.
Nie mogło i nas tam zabraknąć - dumnie prezntowaliśmy nasz wieniec dożynkowy.
Wielkie, ogromne słowa podziękowania dla młodzieży z klas 2, 3 i 4, która tak pięknie włączyła się w organizację święta plonów, obsługę stoiska, prezentację wieńca, uczestnictwo w Mszy Świętej. Szczególne podziękowania składamy dla naszego ucznia, Dawida Grabarczyka, który podbił serca wszystkich gości, przez całe dożynki powożąc w zaprzęgu ogierów walijskich. Podziękowania składamy dla Absolwentów, którzy zawsze pamiętają o swojej szkole, bowiem cały czas nas odwiedzali na stoisku oraz dla wszystkich, którzy przyczynili się do pomocy, aby jak najlepiej zaprezentować ZSR w Sędziejowicach podczas Dożynek.

Dożynki obchodzono w Polsce już w XVI, kiedy na naszych ziemiach rozwinęła się gospodarka folwarczno - dworska. Organizowali ją dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa, poczęstunek i tańce - w nagrodę za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Żniwa były bowiem uwieńczeniem wielkiego gospodarskiego trudu, od efektów którego zależała ludzka egzystencja. Wieniec dożynkowy nazywany bywał plonem gdyż uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj.

Czytaj więcej....

Elektroniczna skrzynka podawcza ZSR Sędziejowice
BiP ZSR Sędziejowice
Nasze Miasto ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Facebook ZSR Sędziejowice
Youtube ZSR Sędziejowice

© Copyright Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach